לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

חשיבותו של צו ירושה

אומנם לא נעים להודות בכך אך המוות, אירוני ככל שישמע, הוא למעשה חלק מהחיים וכך גם חלוקת העיזבון לאחר מותנו. אם כן – מהו צו ירושה? ומה בינו לבין צו קיום צוואה? ולמה זה בכלל חשוב שהרי אחרי המבול.

חשיבותו של צו ירושה

ראשית יש לציין כי סיוע מקוון בתחום ניתן בצורה נהדרת בפורום פעיל ומקצועי ביותר, כדאי להשתמש בפורום דיני משפחה >>

מהו צו ירושה?

צו ירושה נמנה עם אחד המונחים שכל אחד מאיתנו משתמש בו כבדרך אגב בשיחות סלון שונות, ואולם אם נחשוב לעומק רובינו נגלה כי איננו ממש מבינים מה הוא טומן בחובו.

צו הירושה הינו הצהרה מן הרשויות המוסמכות בחוק (בהמ”ש לענייני משפחה והרשם לענייני ירושה) בדבר זכותם הכללית של היורשים.הצהרה זו לא מקנה את הזכות בפועל אלא מציינת באופן כללי: מיהם היורשים, מה הם ירשו ומה חלקו של כל אחד מהיורשים.

מטרתו הינה חלוקת העיזבון במקרים בהם לא נרשמה צוואה והחלוקה תעשה בהתאם לחוק הירושה. החוק מחלק את העיזבון ע”פ דרגות הקרבה למנוח.

אם הינכם נמנים על דרגות הקרבה אשר זכאיות לרשת מנוח ללא צוואה לפי חוק הירושה, עליכם להגיש בקשה לצו ירושה.

הבקשה צריכה לכלול : בקשה לרשם לענייני ירושה (מגישים את הקשה לרשם לענייני הירושה הקרוב למקום מגורי הנפטר), אישור בדואר רשום שהעתקים הועברו לשאר היורשים (כאשר המטרה היא שאם אחד מהיורשים מכיר צוואה כתובה שהשאיר המנוח יוכל להביאה ובכך להתנגד לצו ירושה ע”פ החוק), טפסים ששולמו האגרות בדבר פרסום בעיתון יומי+ אגרה על הטיפול בבקשה.

חשיבותו של צו הירושה

ללא הצהרה בדבר זכותכם לרשת אדם זה או אחר, על ידי הצהרה בצו ירושה, לא ניתן לקבל את הזכויות המגיעות לכם מכוח היותכם יורשים טבעיים של הנפטר.

אומנם הבירוקרטיה וההמתנה יכולות להיות לעיתים מתישות אך מטרתם היא טובה. בהינתן צו ירושה לא תקום עוד טענה לאחד מן היורשים כי מגיע לו חלק גדול יותר מן העיזבון על סמך צוואה או מטעמים אחרים.

צו הירושה מקנה לא רק כסף אלא גם ביטחון כי פעלתם על פי דין ומרגע שהגשתם את הטפסים זהו תפקיד המדינה לדאוג שתקבלו את כל אשר מגיע לכם.

צו ירושה או צו קיום צוואה

מונח מבלבל אך בפירוש לא זהה לצו ירושה הינו צו קיום צוואה.

צו ירושה כאמור לעיל מיועד להביא להצהרה כלפי העולם כולו כי אתם זכאים לחלק זה או אחר בעיזבון המנוח מכוח חוק הירושה. ואולם לעיתים קרובות (עם השנים המודעות לחשיבות עניין זה עולה) ההולכים לעולמם מעוניינים להבטיח כי בין בני המשפחה לא יפרוץ סכסוך לאחר לכתם.

על כן הם מכינים מבעוד מועד צוואה וכאשר יש צוואה, כפי שבוודאי ניחשתם, יש גם צורך בצו קיום צוואה.

צו קיום צוואה כמו גם צו הירושה מיועד לתת ביטחון ליורשים. גם הוא בעל תוקף של פסק דין ובכך מבטיח את ביטחונם של היורשים. בקשה לצו קיום צוואה תכלול: טופס בקשה לצו קיום צוואה, תעודת פטירה (מקורית או העתק של נאמן למקור חתום בידי המבקש ומאומת ע”י עו”ד או נוטריון), צוואה מקורית, אישור על תשלום אגרה, אם מייצג אתכם עורך דין עליו להגיע אם אישור על יפוי כוח.

חשוב לזכור כי הפרוצדרות הנ”ל ,הן של קבלת צו ירושה, והן של קבלת צו קיום צוואה ניתנות לבקשה לבד ואולם אין להסתמך על האמור לעיל ורצוי להיעזר בעורך דין שכן לעיתים טעות זו או אחרת עלולות להוות בעיה חמורה ובמיוחד כאשר מדובר בסכומים גדולים.

ברור לי כי אם מאמר זה עדכני עבורכם הרי שהינכם עוברים תקופה לא קלה. אולם אם אין אתם נמצאים בלחץ כספי זה או אחר, ואין בין היורשים השונים סכסוך זה או אחר הרי שרצוי להתחיל עם התהליך לאחר שמרגישים שעברתם את שלבי האבל הראשונים.

מניסיון אישי עליי לציין כי התהליך לעיתים יוצר סכסוכים הגם שאינם קיימים בתחילה, הוא מטבעו לא נעים שכן הוא עוסק ביקירינו שזה עתה איבדנו והוא (כמו כל תהליך פרוצדוראלי) עורך זמן ועל כן- יש להיכנס אליו בידיעה שהוא עלול להיות לא נעים ויש צורך בכוחות נפשיים בהתמודדות תוך וחוץ משפחתית.

שלא נדע עוד צער.

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.אין באמור לעיל ובאתר חוזה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר משפט תעבורה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר משפט תעבורה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!