לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

כיצד נוטריון יכול להתלונן על לקוח?

נוטריון יכול להתלונן על לקוח בהתאם לסוג העבירה שביצע. במאמר הבא נסביר את סמכויות הנוטריון השונות ונביא דוגמאות למקרים בהם הנוטריון צריך להתלונן על לקוחות.

כיצד נוטריון יכול להתלונן על לקוח?

נוטריון יכול להתלונן על לקוח על פי סוג העבירה שביצע. במידה ומדובר על עבירה אשר דורשת מעורבות של משטרה, הנוטריון יכול להגיש תלונה כמו כל אזרח אחר. יחד עם זאת, יש לזכור כי הידע הרחב של הנוטריון ומגוון הסמכויות בהן הוא מחזיק מאפשרות לו להסתמך על שיקולים ייחודיים. מצד שני, לקוח של נוטריונים אינו חסין מפני החוק. על הנוטריון להקפיד על כללי האתיקה ועל מעמד המקצוע עוד לפני שהוא שומר על האינטרסים של הלקוחות שלו. הנוטריון יכול להתלונן על לקוח בפניו, בפני הרשויות או בפני כל גורם אחר הרשאי להטיל סנקציות ועונשים.

ההבדל בין נוטריונים לעורכי דין

מתוקף תפקידו, החובה העיקרית המוטלת על הנוטריון היא שמירה על החוק. בניגוד לעורכי דין אשר מסגלים לעצמם מערכת עקרונות שונה, הנוטריון אמור להפעיל שיקול דעת שונה. אפשר לראות זאת בעיקר בהפרדה אותה מבצעות מדינות רבות באירופה בין משרדי עורכי דין לבין משרדי נוטריונים : עורך הדין הוא שותף פעיל במהלך הייצוג של הלקוח, לעומת הנוטריון המייצג את בתי המשפט ואת החוק. החתימה הנוטריונית מספקת לכל מסמך מעמד משפטי קביל וניתן להשתמש בו כראיה בבתי משפט. בעוד עורך הדין המייעץ ללקוחות כיצד לנהל את הצרכים שלהם מול החוק, הנוטריון הוא נציג של החוק עצמו. הנוטריון לא יכול להזדהות עם הלקוח שלו ועליו לשמור על נייטראליות. עורך דין יכול לעזור ללקוח שלו לכתוב תצהיר או לפרסם הצהרה, אך הנוטריון לא יכול לעשות זאת. במידה והוא קיבל את הסמכות הרלוונטית, התפקיד של הנוטריון הוא רק לבדוק האם התצהיר נערך על פי החוק.

ניתוק היחסים עם הלקוח

מהות תפקידו של הנוטריון מחדדת את המקרים בהם הוא יכול להתלונן על לקוח. סביר להניח כי רוב עורכי הדין לא יתלוננו על הלקוח שלהם אלא לכל היותר פשוט ינתקו מולו את היחסים. מלבד מקרים קיצוניים בהם עורך הדין נחשף לעבירות חמורות, קשה למצוא תלונות על לקוחות המוגשות על ידי עורך דינם. הדרישות מנוטריון הן הגינות, יושרה ויושרה. ועדת הנוטריונים של לשכת עורכי הדין מטפלת בתלונות המוגשות על נוטריונים, אך את הטיפול בלקוחות יכולה לבצע כל רשות אחרת המוסמכת לכך.

דוגמאות לתלונות שיכול להגיש הנוטריון

על מנת לבחון את צורת הפעולה הנכונה בה נוטריון יכול להתלונן על הלקוח יש להבין את נסיבות המקרה. לדוגמא, תלונה על לקוח שמגיע לקבל אישור חיים ומציג תעודת זהות מזויפת תהיה שונה מתלונה על אדם שמאיים על הנוטריון באופן אישי. על פי סעיף 7 לחוק הנוטריונים מוסמך הנוטריון לבצע שלל פעולות ולכן יש בידיו כוח גדול. עליו להכיר בכוח הזה ולהשתמש בו בצורה נכונה בכל אחד מהמקרים :

א. אימות חתימה על מסמך – הנוטריון רשאי לאמת חתימה על מסמך. בכך הוא למעשה מעיד שהחותם עשה זאת מרצונו החופשי, שהוא הזדהה מולו ושהוא הבין את המשמעות. במידה והלקוח מגלה נטיות לא חוקיות יכול הנוטריון להתלונן עליו או אפילו לתבוע אותו.

ב. צוואה – לפי חוק הירושה מוסמך הנוטריון לאשר עשיית צוואה. סמכות זו דומה לסמכות של שופט ולכן הנוטריון יכול להתלונן על הלקוח במידה והוא חש כי הצדדים אינם עושים זאת מרצונם החופשי.

ג. אישור נכונותה של רשימת מצאי – חברות ביטוח פונות לעיתים קרובות לנוטריון לצורך קבלת אישור על נכונותה של רשימת מצאי. במידה והנוטריון מגלה אי סדרים בעריכת הרשימה, חובה עליו לדווח ולהתלונן על הלקוח.

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.אין באמור לעיל ובאתר חוזה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר משפט תעבורה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר משפט תעבורה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!