לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

מהם העונשים הקבועים בחוק על עבירת רשלנות רפואית?

בתי המשפט בישראל נמנעים מקביעת פיצויים עונשיים במקרים של רשלנות רפואית וזאת בשל מספר סיבות.

מהם העונשים הקבועים בחוק על עבירת רשלנות רפואית?

ראשית, בתי המשפט אינם רואים בכל מקרה של רשלנות רפואית תוצאה של זדון או כוונה. בניגוד לתביעות אזרחיות בהן הנפגעים דורשים פיצויים מהתוקפים, רשלנות רפואית היא תוצאה של הפרת חובת הזהירות בטיפול הרפואי עצמו, התרשלות בשל היעדר הסכמה מדעת או פגיעה באוטונומיה. במילים אחרות, בית המשפט מעניק לגיטימציה לרופאים ולא רואה בהם גורם אשר צריך לשאת בעונש אחר מעבר למתן פיצוי כספי. שנית, המטרה של פיצויים עונשיים היא להרתיע את הגורם המטפל. בעזרת העונשים הללו יכול לכאורה בית המשפט למנוע את הישנות המקרים בהם מתבצעת רשלנות. בית המשפט לא עושה שימוש בעונשים הללו לעיתים קרובות, אלא אם כן התנהגות הנתבע היא חמורה במיוחד. במסגרת התנהגות זו יכול בית המשפט למצוא את הרופא אשם לא רק ברשלנות אלא גם בהתנהלות מקוממת, המעוררת חשד לפגיעה בזדון.

האם הרופא התרשל בזדון או גילה “אדישות חמורה”?

בתי המשפט יכולים להתיר הטלת עונשים על עבירות רשלנות רפואית כאשר הרופא מגלה אדישות חמורה לנזקו של הנפגע. יתרה על כך, קיים קשר מסוים בין תביעות רשלנות רפואית לאחריות פלילית. על פי סעיפים בחוק העונשין ניתן להשית אחריות פלילית על רופא במידה והרשלנות הרפואית הביאה לתוצאות חמורות כמו מוות. מלבד תשלום פיצויים, אחריות פלילית על רשלנות רפואית גוררת עונשים כמו שלילת רישיון או אפילו מאסר.

כיצד מוגדרת רשלנות רפואית?

ההתייחסות של החוק אל מקרים של רשלנות רפואית היא תוצאה של הגדרת הרשלנות עצמה. בניגוד למה שנהוג לחשוב, רשלנות רפואית אינה מוגדרת בחוק הישראלי אלא נגזרת מתוך עוולת הרשלנות הכללית. מי שמואשם ברשלנות רפואית לא חייב להיות רופא אלא כל בעל מקצוע הקשור לתחום הרפואה. בין היתר, ניתן למצוא תביעות רשלנות רפואית המוגשות נגד אחיות, רוקחים ועוד. בית המשפט מצפה מכל אחד מחברי הצוות הרפואי להתנהג בצורה סבירה ולתת טיפול הולם. על מנת לבחון האם ומתי רופאים מתרשלים, נעזר בית המשפט בחוות דעת של רופא מומחה אובייקטיבי. בנוסף, בית המשפט מקבל לידיו מסמכים המעידים על מצבו הרפואי של התובע. תפקידה של התביעה הוא להוכיח קשר סיבתי בין הפרת חובת הזהירות לבין הנזק שנגרם כתוצאה מכך. חוות הדעת של המומחה מגדירה מהי הפרקטיקה המקובלת בתחום, ובית המשפט בודק בעזרת “מבחן הרופא הסביר” האם הייתה חריגה. ברוב המקרים הגורם המטפל המואשם ברשלנות רפואית נאלץ לשאת בתשלום פיצויים.

מתי מומלץ לתבוע רופא בגין רשלנות?

בית המשפט פוסק פיצוי עונשי רק במקרים של זדון וכוונה מצד המזיק. ניתן ואף מומלץ להגיש תביעות רשלנות רפואית בכל אירוע בו נגרם לחולה נזק בשל פעולה לא סבירה של המטפל, אך חשוב להתייעץ עם עורך דין הבקיא בתחום. מצד אחד, יש לזכור כי בתי המשפט מייחסים חשיבות אדירה למקרים של רשלנות רפואית ומטפלים בכל תביעה בכובד ראש. ההשלכות של רשלנות רפואית עשויות להיות חמורות עבור כל האוכלוסייה, בין אם מדובר על תינוקות, ילדים, גברים ונשים. מצד שני, בית המשפט מכיר באחריות המקצועית המוטלת על הרופאים ומתקשה לראות בהם גורם הפועל מתוך כוונה להרע למטופל. יש צורך במסכת הוכחות ברורה על מנת שבית המשפט יקבע פיצוי עונשי חמור. פרדיגמה משפטית זו מקובלת לא רק בישראל אלא גם במדינות מערביות אחרות, כמו ארצות הברית, אנגליה ועוד.

 

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מטוס.אין באמור לעיל ובאתר חוזה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר משפט תעבורה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר משפט תעבורה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!