לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

קנסות תעבורה – מרגיז אבל אין ברירה

מאת: מערכת

אין ברירה! זה מרגיז אתכם, אני יודעת, זה מרגיז גם אותי אבל מה אפשר לעשות? אם לא נקבל קנסות תעבורה, נחנה שוב ושוב באותו מקום אסור ונפריע לסביבה ללא הצדקה.

קנסות-תעבורה-–-מרגיז-אבל-אין-ברירה

אומרים שלישראלים יש חוצפה. החוצפה הזו טובה אולי לפעמים אבל בכביש, היא מובילה למקומות רעים מאוד. כל מי שחי כאן לא יכול להכחיש שנהגים בישראל עושים מה שהם רוצים, בלי התחשבות באחרים. נוהגים במהירויות מטורפות, מדברים בסלולארי תוך כדי נהיגה, לא עוצרים ברמזור אדום והרשימה עוד ממשיכה.

אף אחד לא אוהב לקבל קנסות תעבורה אבל פשוט אין ברירה. אם אנשים לא נשמעים לחוק כי זה הדבר הזהיר והנכון לעשות, לא נותרה אופציה אחרת מלבד להטיל קנסות תעבורה על נהגים. בשל ריבוי עבירות התנועה המתרחשות כיום, כל פעם עולה במעט גובהם של דוחות תעבורה שאנו מקבלים. זה ללא ספק לא הוגן כלפי שמי שבאופן חד פעמי מעד, התבלבל, שכח ועבר עבירה ועתה צריך לשלם את אותו הקנס כמו עבריין סדרתי.

שוב, מרגיז אבל זו המציאות…או שאולי לא בהכרח? האם אין מקום להפרדה כאשר מדברים על דוחות תעבורה, בין נהג עם עבר נקי לבין נהג שעבר כבר אתה אותה עבירה? אולי יש מקום להגדיל קנסות תעבורה לנהגים עם עבר תעבורתי מפואר..

העלאת גובה קנסות תעבורה

הקטל בכבישים מפחיד את כולנו. למרבה הצער, רבים לא מבינים שעבירה קטנה על החוק יכולה לגרום לתאונה קטלנית. לכן צריך לזכור שאין עבירה קטנה ועבירה גדולה. כל עבירה על החוק היא חמורה בגלל שיש לה את הפוטנציאל לאסון. לאור המצב, בוצעו מספר שינויים בחוק אשר מטרתם להחמיר בענישה של עבריינות התנועה. גובהם של קנסות תעבורה שונים עלה כמו למשל קנסות תעבורה בגין דיבור בטלפון הסלולארי בזמן נהיגה. בעבר, היינו משלמים על עבירה כזו 500 שקל אך כיום משלמים 1,000 שקל.

אני לא רואה מניעה להעלות באופן קבוע את גובהם של דוחות תעבורה בעבירות שכיחות אשר אחוז העבריינים העוברים אותן לא מצטמצם. הנחת המוצא אמורה להיות כי אם עבירת תעבורה מסוימת אינה הופכת להיות בגדר החריג, כנראה שהעונש בגינה אינה חמור דיו. יש לקבוע בחוק קנסות תעבורה גבוהים המלווים בסנקציות נוספות עבור עבריינים סדרתיים. אין סיבה שלא יפרידו בין עבריין אשר מפר את החוק כדבר שבשגרה לבין נהג ללא עבר כלשהו.

האם כדאי להישפט במקום לשלם קנס?

כאשר אנו מקבלים דוחות תעבורה, אנחנו יכולים לשלם את הדוח או לבקש להישפט. האם כדאי להישפט במקרים מסוימים או שעדיף לשלם את הקנס? יש אנשים אשר מרגישים כי דוחות תעבורה ניתנים להם לפעמים שלא בצדק ואז הם רוצים לקבל הזדמנות להתגונן. לגיטימי לגמרי אך האם כדאי?

1. סיכונים – החיים שלנו בנויים מסיכונים וצריך תמיד להיזהר לא לקפוץ רחוק מדי. אם הסיכון שלנו יהיה גבוה מדי, אנחנו עלולים להפסיד. במקרה של קבלת קנסות תעבורה, יש לשקול היטב טרם מבקשים להישפט. יש בבקשה זו סיכון רב כי אנחנו לא יודעים מול איזה שופט נעמוד ועד כמה מדיניותו מחמירה. דוחות תעבורה, אם לא משלמים אותם ופונים לבית המשפט, יכולים לצאת עם עונש רב הרבה יותר ואז להצטער שלא שילמנו את הדוח.

2. להיות חכם ולא צודק – קיבלתם דוחות תעבורה. החלטתם ללכת על משפט? אוקי. התמקדו בלהיות חכמים ולא צודקים. זה לא הזמן להגיע לבית משפט בשביל לצעוק על השוטר או להראות לשופט כמה השוטר לא היה הוגן כלפיכם. בלשון עדינה, זה לא מעניין את השופט ואתם יכולים רק להחמיר את המצב…נסו להגיע לעסקה עם התובע על מנת לחסוך לכולם ובעיקר לעצמכם זמן יקר.

3. התיישנות – יש לכם קנסות תעבורה? חשוב לדעת כי מהרגע שביקשתם להישפט, חייבת לצאת אליכם הודעה על תאריך למשפט תוך שנה. אם לא קיבלתם הודעה תוך שנה, הקנס מתיישן וזכיתם מן ההפקר! זכרו – תאריך המשפט עצמו יכול להיקבע למועד רחוק יותר משנה אך ההודעה עצמה על תאריך לדיון צריכה להישלח תוך שנה לנהג.

ביטול קנסות תעבורה

קיבלנו דוחות תעבורה. בפנינו כמה ברירות. האחת לשלם את הדוח, השנייה, לבקש לעמוד למשפט והשלישית לנסות לבטל את הקנס ולהמירו באזהרה. הסיכוי שיבטלו קנסות תעבורה אינו גבוה במיוחד אך אם יש לכם סיבה מוצדקת, אפשר לנסות. יש להגיש את הבקשה עד 30 יום מהיום שקיבלתם את הודעת התשלום. עליכם לכתוב מכתב מפורט מדוע אתם מבקשים לבטל את הקנס ועליכם לטעון טענות מבוססות אשר באמת מצדיקות את ביטול הקנס.

ביטול דוחות תעבורה יכול לקרות על בסיס שיקול פסול שהניע את השוטר במתן הדוח או אם מדובר באמת בעבירה קלה והנהג אינו בעל היסטוריה עבריינית. במקרה שעברתם עבירה כי באמת לא הייתה לכם ברירה, למשל אם היה מדובר במקרה חירום רפואי, בהחלט יכול להיות שיבטלו את הקנס.

בסופו של יום, כל אחד מאיתנו יודע מתי הוא בסדר ומתי לא…בואו נעשה כולנו מאמץ לציית לחוקים תמיד וככה נשמור אחד על השני.

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: רכב.אין באמור לעיל ובאתר חוזה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר משפט תעבורה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר משפט תעבורה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!