לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

שלבים בתהליכי פשיטת רגל

שלבים בתהליכי פשיטת רגל

השלב הראשון בתהליך פשיטת רגל הוא הגשת בקשה. תיקי פשיטת רגל מתנהלים בישראל בכפוף לפקודת פשיטת הרגל ובבית המשפט המחוזי. לאחר הגשת הבקשה יכול בית המשפט להחליט האם לתת צו כינוס. במידה והתשובה שלילית, הליכי פשיטת רגל מגיעים לסיומם והחייב נדרש למלא את חובותיו באפיקים אחרים. אם ניתן הצו עובר התיק לשלב הבא.

בפורום פשיטת רגל תוכלו לברר מהם שיקוליו של בית המשפט האם לתת צו כינוס או להגיע לסיום הליך פשיטת הרגל.

חשוב לציין את משמעותו של פעולת צו הכינוס. זהו צו המעכב את כל התהליכים המשפטיים התלויים ועומדים נגד החייב. הצו גם מגביל את החייב מביצוע פעילות כלכלית מכל סוג והוא נועד למנוע הצטברות של חובות נוספים. במועד הוצאת צו כינוס קובע בית המשפט לעיתים קרובות כי על החייב לשלם סכום חודשי לכונס הרשמי. בית המשפט המחוזי יכול גם למנוע מהחייב לצאת מגבולות הארץ. לאחר מתן צו הכינוס ולפני הכרזה על פשיטת רגל מתבצעות חקירות בדבר יכולת ההחזר של החייב. החקירות נערכות על ידי הנאמן או על ידי יחידת חקירות מיוחדת המתחקה אחר נכסי פושט הרגל בארץ ובחו”ל.

הכרזה על פשיטת רגל וקבלת צו הפטר

לאחר הגשת בקשה לפשיטת רגל והוצאת צו כינוס מגיע השלב המעשי של פשיטת רגל. בשלב הזה מוכרז החייב בתור פושט רגל ונכסיו נאספיו לצורך חלוקה לנושים. את אופן חלוקת נכסי החייב מבצעים לפי עקרון העדיפות ועקרון השוויון. עקרון העדיפות קובע קטגוריות חוב שונות בעלות דרגות שונות, בעוד עקרון השוויון בוחן כיצד ניתן לחלק את הנכסים בין חייבים הנמצאים באותה קטגוריה. השלב של חלוקת הנכסים מהווה את ליבת תהליך פשיטת הרגל.

השלב האחרון של פשיטת רגל הוא הוצאת צו הפטר. בית המשפט המחוזי חייב להשתכנע כי כל מה שניתן לשלם שולם ושאין טעם בהמשך התהליכים. החלטה כזו מלווה בהוצאת צו הפטר על שמו של פושט הרגל ומחיקת חובות העבר. לאחר מתן צו הפטר גם מוסרות ההגבלות שהוטלו על החייב. יש לציין כי כיום ניתן לקבל צו הפטר מהר יותר מאשר בעבר, בעיקר בזכות תיקונים שהוכנסו לחוק והתחשבות בצרכי חייבים יחידים.

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מפתח.אין באמור לעיל ובאתר חוזה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר משפט תעבורה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר משפט תעבורה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!