לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

תביעות קטנות – למי זה מתאים ולמי לא

תביעות קטנות – למי זה מתאים ולמי לא

לאחרונה ניתן לשמוע איומים רבים מפי אנשים-“אני אתבע אותך”, הגם שמדובר בעניין פעוט, מתי, אם כן, נוכל לתבוע תביעות קטנות ומתי הדברים יישארו בגדר איום?

בפתח הדברים אציין כי להתייעצות בנושאי תביעות קטנות וצרכנות, מומלץ להיכנס ולשאול ברשת בפורום צרכנות >>

תביעות קטנות – ההיגיון שעומד מאחוריהן

תביעות קטנות כשמם כן הם נועדו לעשות צדק בין אנשים הגם שמדובר בסכומים פעוטים. הרציונאל של הגשת תביעות קטנות הינו שמגיע לכל אדם על כמעט כל סכום לדון בבית משפט.
כמו כן רציונאל נוסף הוא לקצר את התור בבית המשפט ולמנוע עומסים בעניינים שסכומם פעוט.

כדי לקדם את העניינים במהירות האפשרית הליך תביעות קטנות אוסר על שימוש בנציגים, דהיינו עורכי דין. שימוש בעורכי דין מביא בדרך כלל להתדיינות ארוכה מאוד אותה בית המשפט רוצה למנוע בכל הנוגע לתביעות קטנות.

בעניין הסכום, בית משפט לתביעות קטנות דן בסכום של עד שלושים אלף שקלים חדשים( הסכום בו ידון עלול להשתנות וניתן למצוא את הסכום העדכני באתרי המדינה העוסקים בנושא).

תביעות קטנות- למי הן מתאימות?

ראינו את הרציונאלים השונים להליך של תביעות קטנות. עיקר הרעיון, כאמור לעיל, הינו הגנה גם על סכומים שעלולים להיראות פעוטים ולצד זה ישנו עיקרון נוסף והוא ביצוע ההליך בדרך מהירה וטובה. עם זאת, לא כולם זכאים לגשת ולתבוע בתביעות קטנות.

הגבלה ראשונה, אותה כבר הזכרתי, הינה ההגבלה הכספית. בית משפט לתביעות קטנות ידון אך ורק בתביעות אשר עניין (סכומן או שווי ערכן) אינו עולה על שלושים אלף שקלים.

כמו כן, ישנה הגבלה על התובע – הגדרות סדר הדין האזרחי הינה כי ניתן לתבוע תביעות קטנות רק על ידי יחיד. כוונת המונח איננה לשלול תביעתם של מספר פרטים יחד אלא לשלול את מי שאינו נחשב יחיד. לא קיימת הגבלה על מספר התובעים שיתבעו יחד את אותו העניין.לשם ההמחשה-חברה למשל איננה נחשבת יחיד. כלומר, חברה לא יכולה לתבוע בתביעות קטנות.

כמו על התובע כך גם על הנתבע מתקיימות הגבלות- רק אישיות משפטית יכולה להיתבע. כלומר על אף שחברה לא יכולה לתבוע היא כן יכולה להיות מושא לתביעה, דהיינו להיות נתבעת.

אילו עיקר המגבלות לעניין תביעות קטנות ולא ייתנו למי שאינו עונה על דרישות אילו להיתבע או לתבוע בהתאמה. עם זאת, על אף שלא תמיד ימנעו מאיתנו לתבוע תביעות קטנות ייתכן וזה איננו המסלול המומלץ לנו. ישנם מספר מסלולים חלופיים לדרוש דברים שונים מבית המשפט וראוי למצוא את הדרך הטובה ביותר עבור מה שתרצו להשיג ועבור הזמן והכסף שאתם מוכנים להשקיע באותו הליך.

תביעות קטנות – כדאי לדעת

משום היות השופטים מנוסים בתפקידם, ישנה הקפדה ברורה מאוד על אותם רציונאלים של הליך מהיר אשר מטרתו להשיב לאזרח גם סכומים פעוטים. אם תקפידו לכתוב את דברי התביעה ואת הדברים כפי שהתרחשו באופן ענייני, ללא סיפורים מיותרים הם יראו את הדברים בעין יפה. אין צורך בהארכה מיותרת של ההליך ובבזבוז זמנו של בית המשפט לשווא.נכון ששילמתם אגרה ואתם באמת מרגישים שדבריכם צודקים ושמגיע לכם פיצוי זה או אחר ועם זאת ישנה חשיבות גדולה לכבוד שאתם נותנים לבית המשפט, לרעיון הבסיסי של הליך תביעות קטנות ולזמנו היקר של השופט. עם זאת, אין טעם לגשת להליך משפטי ולהרגיש שלא מיציתם את הדברים עד תומם.

הן מיצוי טיעוניכם כהלכה, והן כבוד לבית המשפט ולשופט יסייעו לכם בדרככם לקבלת זכויותיכם. כמו כן את שני אילו ניתן להשיג על ידי הכנה מוקדמת של הדברים.

עוד לפני שאתם טורחים ללמוד על תביעות קטנות וגדולות נסו להימנע מלהגיע לבית המשפט, נסו למצות כל דרך שתוכלו. בית משפט לתביעות קטנות הוא אינו דבר נעים- הוא מעורר עצבים ותופס זמן מיותר שתוכלו לנצלו בדרכים חיוביות יותר.

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.אין באמור לעיל ובאתר חוזה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר משפט תעבורה לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר משפט תעבורה עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!