Agreements_MainPic חוזה
Agreements_MainPic חוזה
פנייה לייעוץ אישי  פרטי יצירת קשר:

  יגיע כפיים 2, בית פיילוט

  ת"א, מיקוד: 6777886

  טלפון: 077-9974772

  מדיניות הפרטיות

  הצהרת נגישות

  מידע חשוב נוסף

  היבטים משפטיים של חקירת משטרה

  משטרת ישראל פותחת בחקירה כאשר מתעורר חשד כי בוצע מעשה פלילי ו/או כאשר הוגשה תלונה. החשד יכול להתעורר במצבים שונים, למשל, על ידי מידע מודיעיני או עדות של שוטר.

  היבטים משפטיים של חקירת משטרה

  המשטרה חייבת לפתוח בחקירה על פי תלונה, רק כאשר מדובר בעבירת פשע. במקרים בהם מדובר בעבירת עוון או חטא, יכולה המשטרה להחליט שלא לפתוח בחקירה, כל עוד אין עניין לציבור, בפתיחת חקירה.

  תוכן עניינים

  החלה חקירת משטרה, זו תחקור את האירוע ותאסוף ראיות כנגד החשוד. איסוף הראיות צריך להיות על פי החוק ונהלי המשטרה ובתום החקירה, יוחלט האם לסגור את תיק החקירה או להעביר את התיק אל הפרקליטות, עם המלצה על הגשת כתב אישום.

  קיבלת זימון לחקירה? אין פירושו של דבר כי אתה חשוד בביצוע עבירה פלילית. ייתכן והמשטרה סבורה כי בידך מידע חיוני לחקירת חשוד ועל כן, קיבלת זימון.

  עם זאת, כדאי תמיד לקבל ייעוץ משפטי לפני כל חקירת משטרה, על מנת לקבל כלים, כיצד נכון לנהוג בה.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   חקירת משטרה – קבלת ייעוץ משפטי

   זימון לחקירה גורם בדרך כלל ללחץ וזהו מצב טבעי שכן חקירת משטרה, איננה סיטואציה נעימה במיוחד. עבור מי שלא היה מעולם בחקירת משטרה, הלחץ גדול יותר ויש חשש מפני הלא נודע.

   אולם, ראשית, חשוב מאוד להבין כי עצם הזימון לחקירה, איננו מעיד כי קיים חשד לביצוע מעשה פלילי. היה והנחקר, הוא בגדר חשוד, על המשטרה ליידע אותו כי הוא נחקר כחשוד.

   שנית, לאחר קבלת ייעוץ משפטי, הלחץ פוחת משמעותית, משום שעורך הדין מסביר כיצד מתנהלת חקירת משטרה וכיצד יש לנהוג במסגרתה.

   ככל שההכנה טובה יותר, כך מגיע הנחקר, רגוע יותר לחקירה והיא עוברת בקלות.

   מטרתה של חקירת משטרה, איננה להציק לנחקר, אלא לגבות עדות ולאסוף ראויות. תפקידו של עורך הדין הוא להסביר את שיטת העבודה של החוקרים, את זכויותיו של הנחקר במסגרת החקירה וכיו"ב.

   חוקרי המשטרה פועלים בטקטיקות שונות, על מנת לקבל מידע ולקדם את תיק החקירה. פירושו של דבר כי חקירת משטרה אינה תמיד מתנהלת על מי מנוחות. עם זאת, חשוב מאוד לשמור על קור רוח ולא להילחץ מן הסיטואציה.

   עורך דין פלילי ינחה את הלקוח, כיצד עליו לענות על שאלות החוקרים ולשמור על זכויותיו כנחקר.

   הגשת כתב אישום

   חקירת משטרה יכולה להוביל להגשת כתב אישום, היה וישנן ראויות המוכיחות כי החשוד ביצע עבירה פלילית. אולם, חלק ניכר מחקירות המשטרה, מסתיימות בסגירת תיק החקירה.

   היה ומוגש כתב אישום, יש לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי לייצוג הנאשם. זאת בהנחה והנאשם לא שכר עורך דין, כבר בשלב חקירת משטרה.

   עורך הדין יבחן את התיק ויפנה לפתרון המשפטי הטוב ביותר עבור הנאשם, בהתאם לנסיבות:

   1. ביטול כתב האישום : חקירת משטרה הובילה להגשת כתב אישום אך אין פירושו של דבר כי לא ניתן לשכנע את התובע לבטלו. בנסיבות מסוימות למשל, כאשר מדובר על עבירה קלה מאוד, ייתכן וניתן יהיה לבטל את כתב האישום.
   2. עסקת טיעון : סבר עורך הדין כי ראיות התביעה, עלולות להוביל להרשעת הנאשם, ינסה להגיע לעסקת טיעון. במסגרתה, יודה הנאשם בעבירה המיוחסת לו בכתב האישום או בעבירה קלה יותר. בתמורה להודאתו, עונשו יהיה מופחת.
   3. ניהול משפט : במקרים בהם לא ניתן לבטל את כתב האישום וחתימה על עסקת טיעון, איננה אפשרית או איננה כדאית, ינוהל המשפט עד תום. עורך הדין יבנה את תיק ההגנה ויעניק את הייצוג המשפטי הטוב ביותר לנאשם.

   רישום משטרתי

   הנפקות המשפטית הראשונה של חקירת משטרה היא כתב אישום. היה והוחלט לסגור את תיק החקירה, יכולה להיות נפקות משפטית של רישום משטרתי.

   המשטרה מנהלת שני סוגי מרשמים: מרשם פלילי ומרשם משטרתי. המרשם הראשון כולל הרשעות בעבירות פליליות והמרשם השני, תיקי חקירה פתוחים שטרם נקבעה תוצאתם ותיקי חקירה שנסגרו.

   כל הרשעה בעבירה פלילית, תהיה רשומה במרשם הפלילי, אולם, כאשר מדובר על חקירת משטרה שהסתיימה בסגירת התיק, יוותר רישום משטרתי, רק כאשר עילת הסגירה, איננה חוסר אשמה.

   המשטרה יכולה לסגור תיק חקירה, בשלושה נימוקים: חוסר אשמה, העדר ראיות והעדר עניין לציבור.

   נסגרה חקירת משטרה בעילה של חוסר אשמה, לא נותר כל רישום. אולם, אם נסגר התיק בשל העדר ראיות או עניין לציבור, נותר רישום משטרתי.

   רישום משטרתי איננו בעייתי כמו רישום פלילי אך כדאי להגיש בקשה למחיקתו, באמצעות עורך דין פלילי. ניתן לבקש מחיקה על ידי שינוי עילת הסגירה של תיק החקירה או כאשר חלפו מספר שנים מאז נסגר התיק.

   חלק ניכר מחקירות המשטרה, אינן מסתיימות בכתב אישום. תיק חקירה סגור, יכול להותיר רישום משטרתי, אך רק במידה ועילת הסגירה איננה חוסר אשמה. חשוב מאוד לפנות לייעוץ משפטי לגבי חקירת משטרה והמשך הליכים משפטיים, אם ישנם.

   המאמר באדיבות אתר פלילי COSTA

   *אין באמור באתר Agreements חוזה כל המלצה משפטית או ייעוץ או תחליף להדרכה ועצה משפטית. יובהר כי העושה שימוש בתוכן האתר ומסמך עליו, עושה זאת באחריותו.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-9974772 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף